Administratorem Państwa Danych Osobowych jest Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdą Państwo tutaj

 

 

 

 

Mecenasi Kultury

 

W niedzielę, 3 września 2017 r. na Stadionie AKS Beskid nie było już tak tłoczno, jak podczas sobotnich koncertów. Koncert pod nazwą Scena Andrychowska zgromadził nasze lokalne zespoły artystyczne i ich gości. Na scenie wystąpiły: Andrychowska Kapela Wujka Jaśka, Rewia Dziecięco-Młodzieżowa Dino, Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Andrychów, Miejska Orkiestra Dęta ANDROPOL. Razem z nimi wystąpiły zaprzyjaźnione zespoły i kapele - Lwowska kapela Ta Joj z Przemyśla, Zespół Regionalny Ziemia Suska z Suchej Beskidzkiej, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Bestwina z Bestwiny oraz Orkiestra Dęta OSP Chocznia. Gwiazdami wieczoru były zespoły CZARNO-CZARNI oraz BIG CYC. Koncerty prowadził - dwojąc się i trojąc - Krzysztof Skiba. Podczas występów na stadionie pojawił się nieproszony gość... deszcz... Tak to już bywa z wielkimi imprezami plenerowymi. Niestety, pogoda miała, ma i będzie miała nadal ogromny wpływ na frekwencję. Jedno jest pewne - artyści znakomicie spisali się na scenie, dając z siebie wszystko dla tych, którzy mimo niezbyt korzystnych warunków pogodowych przyszli obejrzeć ich występy!

Na początku scenę opanowały prawdziwe dinozaury andrychowskiej sceny muzycznej - Andrychowska Kapela Wujka Jaśka, pieczętując nim zbliżającą się okragłą - 40 rocznicę założenia kapeli. Andrychowska Kapela Wujka Jaśka została założona w 1978 roku i po dziś dzień prowadzona jest przez Jana Bezwińskiego, stąd też - "Wujek Jasiek" w nazwie zespołu. Od początku swojego istnienia kapela odnosiła sukcesy na festiwalach i przeglądach kapel podwórkowych - m.in. w Przemyślu, Krasnymstawie, Biłgoraju, Lodzi, Skoczowie, Parczewie i Toruniu. Muzycy wielokrotnie występowali również za granicą. Zespół nagrał 6 płyt. Tak zaprezentowali się na scenie!

Na zaproszenie andrychowskiej kapeli - na scenie zagrała Lwowska Kapela Ta Joj z Przemyśla, bawiąc publiczność żartami i piosenkami ze swojego bogatego repertuaru.

Nie zabrakło "Sto lat" dla Wujka Jaśka i jego kapeli z okazji zbliżającego się 40-lecia

Po kapelach podwórkowych czas na eksplozję młodości, radości, tańca i ruchu - czyli - jak się zapewne domyślacie - występ Rewii Dziecięco Młodzieżowej DINO!

Zespół DINO założyła i od 25 lat niestrudzenie prowadzi Danuta Mrawczyńska. W chwili obecnej formacja działa jako REWIA DZIECIĘCO-MŁODZIEŻOWA "DINO", zrzeszając młodziez i dzieci w wieku od 3 do 26 lat w dziesięciu grupach, liczących łącznie ok. 200 uczestników. DINO-BABY, DINUSIE, MAŁE DINO i reprezentacyjna grupa DINO, dwie grupy chłopców: DINO-BOYS i DINO-BOYS JUNIOR stanowią trzon tanecznej, andrychowskiej Supergrupy. Przez 25 lat istnienia, zespół zdobył ogromną ilość nagród i wyróżnień, reprezentując nas godnie na wielu scenach w kraju i za granicą. Trudno określić, które nagrody i wyróżnienia były dla nich najważniejsze. Jak zgodnie twierdzą - często łzy wzruszenia i podziękowania z głębi serca od oglądających ich widzów były i nadal są dla tych młodych artystów - najcenniejsze. 25 lat to powód do świętowania! W październiku 2017 zaplanowano Wielki Jubileusz Rewii DINO, na który już dziś wszystkich zapraszamy! Szczególnie serdecznie zespół zaprasza DINOZAURY, wszystkich tych, którzy przed laty występowali w zespole, a z których część przyprowadza obecnie na zajęcia swoje latorośle - kolejne pokolenia "Dinusiów".

Od września Rewia DINO zaprasza do nowych sal, które mieszczą większą ilość grup niż dotychczas. Informacje na temat zapisów do zespołu można znaleźć na Facebookowej stronie zespołu DINO. Szczególne miejsce w pamięci instruktorów, dzieci i młodzieży zajmują wspomnienia z udziału zespołu w kolejnych edycjach Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach. To dla nich niezwykłe chwile, wypełnione warsztatami i występami w pełnym charyzmy Amfiteatrze Kadzielnia. Warto podkreślić, że poszczególne grupy zespołu DINO są wielokrotnymi laureatami sztandarowych nagród tego festiwalu - Złotych, Srebrnych i Brązowych Jodeł.

Podczas koncertu SCENA ANDRYCHOWSKA zaprezentowały się trzy grupy RDM DINO: MAŁE DINO, DINO - grupa reprezentacyjna i DINO-BOYS, tańcząc układy nagradzane podczas kieleckiego festiwalu w 2016 i 2017 roku oraz układy prezentowane podczas koncertów finałowych tego festiwalu.

"Chcieliśmy bardzo pokazać mieszkańcom naszej gminy jak zdolne mamy dzieci i młodzież, która poświęca swój wolny czas na ciężką pracę nad układami tanecznymi i choreografią, a przede wszystkim nad sobą. Jako instruktorki jesteśmy dumne, kiedy widzimy postępy naszych wychowanków, kiedy wychodzą na scenę i pięknie się prezentują, schodząc z niej z uśmiechem na ustach. Mamy pewność, że to co robimy dla nich - ma sens. Uśmiech naszych młodszych kolegów i koleżanek jest najlepszym podziękowaniem za naszą pracę! W październiku w Andrychowie odbędzie się wielkie święto tańca, czyli Jubileusz 25-lecia Rewii Dziecięco-Młodzieżowej "DINO". Będzie można zobaczyć jak zmienił się zespół, jak różnorodny repertuar prezentuje obecnie. Na scenie pojawi się ok. 200 tancerzy! oraz wiele osób, które kiedyś było członkami zespołu. Będzie też dużo szczególnych, zaproszonych gości - przyjaciół Rewii.

Aktualnie bardzo mocno zaczynamy działać w technice tańca współczesnego oraz hip-hopowego. Najstarsza, reprezentacyjna grupa Rewii zaczyna próbować swoich sił w Teatrze Tańca, który daje dużą możliwość przekazywania emocji na scenie. Kocham ten stan, kiedy nie mówiąc ani słowa, mogę pokazać ludziom to co czuję, co mnie przybija, co motywuje i sprawia radość. Bardzo bym chciała, żeby ludzie chcieli oglądać tą trudną formę tańca, ponieważ jest prawdziwa i oryginalna, uwrażliwiająca ludzi na potrzeby drugiego człowieka, daje dużo przemyśleń, intryguje, pokazuje prostotę i piękno człowieka - to, czego w obecnych czasach tak bardzo brakuje. Jako tancerka i jako instruktor tańca mam nadzieję, że to właśnie taniec - niezwykła forma ekspresji - stanie się w przyszłości uzależnieniem dla wielu ludzi w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Taniec daje mi ogromną ilość pozytywnej energii, poprawia sylwetkę, uwrażliwia, uczy systematyczności, daje możliwość poznania wielu wspaniałych ludzi, pomaga w koncentracji, poprawia nastrój. Reasumując - zapraszamy do Nas wszystkich, od przedszkolaków do młodzieży, a nawet mamusie z niemowlakami, dorosłych, a także seniorów na zajęcia taneczne, aby dobrze się bawić i poznawać siebie samego" - mówi Stefania Mrawczyńska - instruktorka Rewii.

Po eksplozji młodości i piękna ruchu - kolejna eksplozja! Tym razem w wykonaniu Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW i ich występu z okazji 20-lecia zespołu. Zespół Pieśni i Tańca Andrychów z roku na rok prezentuje coraz większy kunszt artystyczny. Uśmiechnięci tancerze i tancerki, spontaniczność, zawadiacki humor - to dewiza zespołu działającego obecnie przy Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Głównym atutem grupy jest wielopokoleniowość. Całkiem niedawno zespół reprezentował region na estradach 54. Tygodnia Kultury Beskidzkiej - najstarszej, największej i najdłużej trwającej w Europie imprezie folklorystycznej wpisanej w kalendarz światowych spotkań folklorystycznych odbywających się pod patronatem C.I.O.F.F. - Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. W tym roku w festiwalu uczestniczyło 70 zespołów polskich i 14 zespołów zagranicznych, łącznie ok. 4 tys. wykonawców. LZPiT ANDRYCHÓW wystąpił 1 sierpnia w Makowie Podhalańskim i 5 sierpnia w Szczyrku. Występy naszego zespołu zostały bardzo ciepło przyjęte przez licznie zgromadzoną publiczność. Twórcą choreografii do prezentowanych programów jest Urszula Wiśniowska, a kierownictwo muzyczne sprawuje Leon Majkut. Podczas koncertu w niedzielę 3 września organizowanego w ramach obchodów 250-lecia miasta Andrychowa gośćmi zespołu był Zespół Regionalny ZIEMIA SUSKA z Suchej Beskidzkiej i Regionalny Zespół Pieśni i Tańca BESTWINA z Bestwiny. Przypomnijmy jeszcze raz, że w tym roku LZPiT Andrychów obchodzi jubileusz 20-lecia działalności!

Po tanecznych szaleństwach - czas na Miejską Orkiestrę Dętą "Andropol", która dała koncert z okazji 95-lecia orkiestry. Po występię naszych muzyków na scenie zaprezentowała się również Orkiestra Dęta OSP Chocznia. Historia MOD Andropol rozpoczęła się w latach dwudziestych ubiegłego wieku, kiedy to przy Zakładach Bawełnianych Braci Czeczowiczka powstała Fabryczna Orkiestra Strażacka. Po wojnie wznowiono działalność. Muzycy, sławiąc imię miasta i jednej z największych firm dających pracę całej okolicy zdobywali kolejne nagrody i wyróżnienia na licznych przeglądach, konkursach i festiwalach. Pewnie nikt nie byłby w stanie policzyć ilu muzyków liczyły szeregi orkiestry, ale wiadomo, że od 1922 roku, kiedy kapelmistrzem został Józef Smaza orkiestrą dyrygowało jeszcze dziewięciu jego następców. W chwili obecnej kapelmistrzem "Andropolskiej Fabryki Dęciaków" (tak nazywa się pierwsza płyta orkiestry) jest mgr Łukasz Zaborowski.

Orkiestra zaskakuje nowymi pomysłami na działalność i repertuar muzyczny, śmiało wkraczając w kolejny, bardzo dynamiczny okres jej rozwoju! Podczas Święta miasta zagrała repertuar rozrywkowy. Amatorzy Gwiezdnych Wojen bez trudu rozpoznali w zagranych utworach ulubione nutki, gdyż orkiestra zaprezentowała wiązankę marszy Johna Wiliamsa. Na początku koncertu tradycyjnie zagrano polskiego marsza "Na szczytach Karpat". Była wiązanka melodii ludowych, Intrada regionalna, hitowy "September", "All About That Bass" Caro Emmerald, temat z "Frozen", kilka polek i walcy. Orkiestra liczy obecnie 40 muzyków. W tym roku Miejska Orkiestra Dęta "Andropol" obchodzi jubileusz 95 lecia! Koncert galowy przewidziano na jesień. Orkiestra cały rok kształci młodych adeptów muzyki w przyorkiestrowej szkółce. Zespół koncertuje w ramach realizowanych dla Gminy Andrychów projektów, promując nasze miasto i pięknie wpisując się w muzyczne tradycje regionu. Wysoki poziom artystyczny

Od 2004 roku orkiestra działa jako stowarzyszenie, którego celem jest wspieranie inicjatyw i wspólnych przedsięzięc w zakresie upowszechniania kultury muzycznej, oraz nauku gry na instrumentach dętych, oraz współpraca z jednostkami oświatowymi i instytucjami kultury. Orkiestra uczestniczy niemal we wszystkich uroczystościach miejskich - zarówno kulturalncy, jak i historycznych. W 2003 roku orkiestra pod dyrekcją Wojciecha Piątka zdobyła I miejsce podczas prestiżowego przeglądu orkiestr - Echo Trombity. Zespół działa pod patronatem Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie.

Po zakończeniu koncertu Scena Andrychowska - czas na gwiazdy wieczoru! Na scenie zaprezentował się zespół Czarno-Czarni. Podczas występów nie brakowało konkursów i zabaw prowadzonych dowcipnie przez Krzysztofa Skibę

Punktem kulminacyjnym wieczoru był występ grupy Big Cyc! Wśród prezentowanych utworów nie zabrakło "Jesteśmy najlepsi" zaśpiewanego wspólnie z publicznością! Mimo nienajlepszej pogody koncert zgromadził bardzo liczna grupę fanów! Nie było wielkich wybuchów sztucznych ogni, ale z pewnością było wiele wielkich wybuchów śmiechu i radości, które nieodłącznie towarzyszą występom zespołu, prezentującego specyficzny styl i żart. Sami zobaczcie!

Ufff - To już koniec reportaży z okazji 250-lecia Andrychowa! Na następne zapraszamy za... 50 lat :) Napracowali się organizatorzy - Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, Artyści i Gwiazdy!

Przypomnijmy - niezwykle widowiskowe, dwudniowe święto odbyło się na stadionie AKS Beskid. Organizatorem tak pięknej, zorganizowanej z rozmachem imprezy było Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Imprezę zorganizowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, projekt "Kierunek Andrychów - 250-lecie Andrychowa", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Treść i foto: Jarosław Skupień www.andrychow.pl