Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW przypomina i popularyzuje autentyczną muzykę, śpiew, tańce i zwyczaje, zwłaszcza regionu Krakowiaków Zachodnich. W swoim bogatym repertuarze ma m.in. program „Na andrychowskim rynku”, suitę tańców krakowskich, pieśni ludowe i utwory biesiadne oraz pieśni kościelne, kolędy i pastorałki. Nagrał dwie płyty z kolędami (2007 i 2012 r.), płytę „Kolędy i pastorałki” (2017) oraz płyty „Beskidzie, Beskidzie” i „Oj, weselcie się” z pieśniami ludowymi i biesiadnymi.

W 2017 roku zespół świętował 20-lecie istnienia i otrzymał, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej” oraz medal „Zasłużony dla Gminy Andrychów.

Obecnie zespół działa przy Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Twórcą choreografii do prezentowanych programów jest Urszula Wiśniowska. Kierownikiem muzycznym zespołu, od jego powstania do dzisiaj, jest Leon Majkut. Konsultantem etnograficznym jest dr Małgorzata Kiereś - dyrektorka Muzeum Beskidzkiego w Wiśle.

Zespół występuje w strojach będących jedną z kilku odmian ludowego stroju Krakowiaków Zachodnich. Głównym atutem zespołu jest wielopokoleniowość. Rozpiętość wieku jego członków jest bardzo duża: od seniorów do sześciolatków z grupy dziecięcej. To jeden z nielicznych międzypokoleniowych zespołów artystycznych tak pięknie wpisujących się w historię lokalnej społeczności. Obecnie zespół liczy około 60 osób, w tym 8-osobowa kapela i 18-osobowa grupa dziecięca.

Zespół występował w Niemczech, Czechach, na Słowacji, na Łotwie i na Ukrainie. Brał udział w wielu przeglądach i festiwalach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Miał zaszczyt kolędować w znanych sanktuariach: w Łagiewnikach, Częstochowie, Niepokalanowie, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowicach. W 2012 r. brał udział w biciu rekordu Guinessa we wspólnym tańczeniu krakowiaka na Rynku Głównym w Krakowie. Od 2013 r. jest jednym ze współorganizatorów i bierze czynny udział w „Lekcjach śpiewu pieśni patriotycznych”, odbywających się w Kościele św. Macieja w Andrychowie. W 2017 roku zajął II miejsce w kategorii zespołów regionalnych podczas XXIII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałekim. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Corocznie występuje podczas kolejnych edycji Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Brał udział w akcji „Wioska Kultur” w ramach Europejskiej Stolicy KulturyWrocław2016. Członkowie zespołu nie tylko występowali na wrocławskim Placu Społecznym, ale wraz z choreografką prowadzili warsztaty taneczne dla wolontariuszy z wielu krajów świata.

Choreograf: Urszula Wiśniowska

Kierownik muzyczny: Leon Majkut

Kontakt: Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, tel. 33 8753945

Link do facebooka zespołu:

https://pl-pl.facebook.com/LudowyZespolPiesniITancaAndrychow/

 

WAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA

I miejsce w kategorii zespołów regionalnych w 44. Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Górkach Wielkich (2011)

II miejsce w kategorii zespołów obrzędowych w V Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym Regionu Małopolski „Pawie pióro” w Trzebini (2011)

I miejsce w kategorii zespołów regionalnych podczas XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałekim. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie (2012)

I miejsce w kategorii zespołów śpiewaczych z towarzyszeniem instrumentów muzycznych podczas XIX Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Regionalnych „Złoty kłos'' w Zebrzydowicach (2012)

I miejsce na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Nasze wieczne kolędowanie” w Niepokalanowie (2013)

II miejsce w kategorii zespołów obrzędowych prezentujących formy opracowane artystycznie na

I Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Trzebini (2014)

Udział w VIII Festiwalu Zespołów Pieśni i Tańca„Z przytupem” w Zakrzewie (2015)

Udział w akcji „Wioska Kultur” w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016

II miejsce w kategorii zespołów regionalnych podczas XXIII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałekim. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie (2017)

Wyróżnienie wkategorii zespołów z programem artystycznie opracowanympodczas XXIV Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Regionalnych „Złoty kłos'' w Zebrzydowicach (2017)

Udział w X Festiwalu Zespołów Pieśni i Tańca „Z przytupem” w Zakrzewie (2017)

 

21 października 2017
Miejski Dom Kultury w Andrychowie
Koncert Jubileuszowy z okazji 20-lecia działalności zespołu

z udziałem kapeli RYPCIUM PYPCIUM i chórku RODLANIE z Zakrzewa (Wielkopolska)

 

Sierpień 2017 - Maków Podhalański i Szczyrk
54. Tydzień Kultury Beskidzkiej

 

30 grudnia 2017 – Kościół św. Stanisława w Andrychowie
Koncert Kolęd LZPiT Andrychów

Twórczość Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Andrychów redakcja Andrychow.pl obserwuje od 15 lat! W tym czasie zespół rozwinął się, osiągając poziom, który na początku jego działalności był zapewne wyłącznie w sferze marzeń jego założycielki - Zofii Wanat. Wyczuwalnym miernikiem tego poziomu są... ciarki na plecach wśród słuchaczy, które coraz częściej towarzyszą im podczas słuchania ich muzyki. Wysoki poziom artystyczny kapeli (składającej się z kilkunastu muzyków) oraz pełne wyrazu aranżacje piosenek ludowych i przyśpiewek z pewnością podobają się słuchaczom, o czym świadczą każdorazowo owacje podsumowujące ich występy. Kwintesencją ich twórczości są jednak... kolędy! To właśnie one towarzyszyły wielu rodzinom na Andrychowskiej Ziemi podczas tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia.

Wczoraj w kościele Św. Stanisława na Osiedlu LZPiT "Andrychów" wystąpił po wieczornej Mszy Św. gromadząc setki słuchaczy! Akustyka kościoła wzmocniła przekaz! Śpiewana z serca muzyka, wzmocniona siłą tradycji, naszej pamięci i wspomnień, uzupełniona śpiewem wiernych, przybyłych na Mszę Św. niejeden raz wywoływała ciarki na plecach! Była w tej muzyce jakaś niezwykła siła! Słowa nieznanych często kolęd, ich treść i połączenie mocnego głosu solistów z delikatnym śpiewem solistek zabrzmiały rewelacyjnie! Kwintesencją występu był przepiękny głos Ani Badowskiej, która razem z zespołem zaśpiewała solo jedną z kolęd! Trzeba przyznać, że akustyka kościoła wzmocniła jeszcze ten przekaz, sprawiając że wykonanie kolędy było prześliczne! Spojrzeliśmy na ludzi siedzących w ławkach kiwających głowami z wyrazem uznania - tuż po tym jak ucichły dźwięki kolędy. Kościół przez chwilę zamarł w bezruchu...

W trakcie koncertu swój debiut miała również najmłodsza grupa śpiewacza. Dzieci po raz pierwszy zaśpiewały w towarzystwie kapeli zespołu. Również wielkie brawa! To naprawdę kawał świetnej, pożytecznej i dobrej pracy opiekunów, rodziców, pedagogów i oczywiście - młodych artystów! Do tej pory grupa dziecięca śpiewała wyłącznie z akordeonem. Zespół "Andrychów" zaśpiewał podczas koncertu niemal wszystkie kolędy dostępne na najnowszej płycie (można ją kupić w Rynku Sztuki na ulicy Rynek) - zbierając słowa uznania i wielkie owacje na stojąco! Czegóż chcieć więcej! Piękna muzyka, przepiękne stroje, pełen mocy i wewnętrznego piękna przekaz, konsekwentne dążenie do celu - przyniosły po latach niezwykłe efekty! Niech ten fotoreportaż będzie wyrazem uznania i podsumowaniem braw za wczorajszy występ!

Treść i foto: www.andrychow.pl

 

Dni Andrychowa 2014

 

Przypomnijmy: Zespół powstał w 1997 roku pod patronatem Urzędu Miejskiego w Andrychowie. Początkowo jako zespół dziecięcy, działał przy Szkole Podstawowej Nr 4 w Andrychowie. Pomysłodawcą utworzenia zespołu była Zofia Wanat.

12

dsc 5076

Opiekę artystyczną sprawuje choreograf Urszula Wiśniowska i kierownik muzyczny Leon Majkut pod okiem Małgorzaty Kiereś konsultanta etnograficznego.

9

dsc 5169

26

13

28

Fotoreportaż z występu w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach - tutaj

35

Archiwalne fotografie zespołu dostępne są również : tutaj