Newsletter

Imprezy wiodące

Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Andrychów
30 grudnia (sobota) godz. 18:30 | Kościół św. Stanisława BM w Andrychowie.

Będzie zatem okazja do wysłuchania kolęd i pastorałek z nowej płyty „Kolędy i pastorałki” w wykonaniu Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW, która ukazała się w listopadzie 2017 r.

W najbliższym czasie zespół będzie kolędował w następujących miejscowościach:

7 stycznia 2018 – po mszach św. o godz. 9.00 i 11.00 Kościół pw Matki Bożej Pocieszenia w Budzowie

14 stycznia 2018 – po mszach św. o godz. 9.00 i 11.00 Kościół pw Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Porąbce

21 stycznia 2018 – po mszach św. o godz. 9.30 i 11.00 Kościół św. Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim

28 stycznia 2018 – po mszach św. o godz. 9.30 i 11.00 Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Bujakowie

Zapraszamy!!!!

21 października w Miejskim Domu Kultury miała miejsce uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. W imieniu Prezydenta RP dokonał tego Szymon Strzelichowski – Dyrektor Generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie w asyście Tomasza Żaka – Burmistrza Andrychowa.

 

Postanowieniem prezydenta RP za zasługi w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczony został: Zygmunt Kołodziejczyk

Brązowe Krzyże Zasługi otrzymali: Zbigniew Bylica, Włodzimierz Fary i Andrzej Góra

 

Za wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, Złotymi Medalami za Długoletnią Służbę odznaczono: Grażynę Łobodę, Elżbietę Prus oraz Andrzeja Szafrańskiego

 

Uroczystość ta poprzedziła jubileuszowy koncert Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Andrychów,  a to z tego powodu, że wśród odznaczonych znalazł się także Szanowny Jubilat. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Szymon Strzelichowski wręczył andrychowskiemu Zespołowi Ludowemu Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Dostojni goście, liczna publiczność oraz zaprzyjaźniona kapela z Zakrzewa z wielkopolskiego przybyli w sobotę (21 X) do MDK, by wspólnie z Ludowym Zespołem Pieśni i Tańca Andrychów świętować jubileusz dwudziestolecia jego istnienia.

 

Na tę okoliczność Zespół przygotował program specjalny zatytułowany „Albośmy to jacy tacy”. Dawał on wyobrażenie o tym, jaką drogę pokonał „Andrychów” przez minione lata w zakresie bogactwa repertuaru oraz profesjonalizacji warsztatu. Duża w tym zasługa Urszuli Wiśniowskiej – choreografa oraz kierownika muzycznego – Leona Majkuta, który z Zespołem jest od pierwszej próby.

 

Na popularność „Andrychowa” wskazują liczby: w 2002 roku dał on 3 koncerty, dziesięć lat później – już 22. Kto był w minioną sobotę w MDK, kto widział i słyszał nie może dziwić się napływającym z kraju i zagranicy zaproszeniom do udziału w festiwalach i konkursach  oraz licznym nagrodom, które zostały wyeksponowane w dniu Jubileuszu w sali MDK.

„Andrychów” skupia 60 osób. Na Zespół składa się kapela, grupa dziecięca oraz grupa dorosłych. – Jesteśmy wielką rodziną Zespołu „Andrychów”, którą bez względu na wiek, wykształcenie, pochodzenie łączy muzyka – mówiła Zofia Wanat powracając we wspomnieniach do przyczyny, dla której powołanie reprezentacyjnego Zespołu Ludowego Andrychowa stało się sprawą niemal ambicjonalną. Był to bowiem czas nawiązywania partnerstwa z niemieckim miastem – Isny. Jak wiadomo, wizyty i rewizyty wiążą się z rozmaitymi prezentacjami artystycznymi; najlepiej promującymi rodzimy folklor. Problem tkwił w tym, że nasze miasto nie posiadało grupy folklorystycznej.  Alternatywa była taka: albo „wypożyczenie” zespołu z innego miasta, albo powołanie własnego. Władze Andrychowa postawiły na to drugie. Zakupiono stroje, „wyszukano” i zatrudniono choreografa oraz muzyków. W projekt zaangażowała się głównie SP nr 4, której uczniowie stworzyli podwaliny Zespołu. Jubileusz 20-lecia był właśnie okazją do wspomnienia całej artystycznej drogi oraz osób nią podążających od początku, czyli 1997 roku do dziś.

 

Tego sobotniego wieczora można było cieszyć się wspólnie z Zespołem jego osiągnięciami, natomiast Małgorzata Kiereś – konsultant etnograficzny zwróciła uwagę na przyszłość. – Nie można tego zmarnować – mówiła. Apelowała do obecnych władz miasta, by całą mocą starały się podtrzymywać folklorystyczne tradycje naszego regionu.

Jak wszystkie urodziny, i te nie mogły się obyć bez gratulacji i życzeń. A tych było co niemiara. – Gratuluję Jubileuszu i dziękuję za stałą obecność w życiu kulturalnym miasta – powiedział Burmistrz Tomasz Żak.   

 

Huczny i piękny Jubileusz Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Andrychów zakończyła wspólna biesiada.

 

Tekst: Jadwiga Janus

 

Sponsorzy i darczyńcy uroczystości:

ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie

Ośrodek Czarny Groń Sp.z o.o. Sp. k.

Z.P.H. WELA Augustniakowie

PROBLIND Producent Rolet Materiałowych

Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń  Sp.z o.o. Sp. k.

F.H.U „ASMAR” Łukasz Marczyński

CMC Sp. z o.o.

Kwiaciarnia Konwalia

ELPIDA Sp. J.

Małopolska Sp. Handlowa WIZAN

PSS SPOŁEM

P.P.H.U. STAHBUD Stanisław Murgas

Zakład Handlowy MAZGAZ Maciej Mazgaj

Stanica HUCUŁ Józef Brzazgacz

Mizera & Mizera Hurtownia Warzyw i Owoców

Z.P.U.H. DARO Robert Kierpiec

Przedsiebiorstwo Projektowo-Budowlane PROJBUD Zięba-Krażewski

TECH STEROWNIKI Sp.z o.o. Sp. k.

 

Zespół prezentuje wysoki kunszt artystyczny a zarazem spontaniczność i humor czym zapewnia sobie sympatię i uznanie widowni. Mając na względzie wymagania publiczności program jest ciągle wzbogacany o nowe utwory i układy choreograficzne. Obecnie działa przy Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Członkowie Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW stanowią grupę wyjątkowych pasjonatów ludowej tradycji. Głównym atutem zespołu jest wielopokoleniowość.

Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW wystąpił na estradach 54. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. TKB to najstarsza, największa i najdłużej trwająca w Europie impreza folklorystyczna wpisana w kalendarz światowych spotkań folklorystycznych odbywających się pod patronatem C.I.O.F.F. - Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. W tym roku w festiwalu wzięło udział 70 zespołów polskich i 14 zespołów zagranicznych, łącznie ok. 4 tys. wykonawców. LZPiT ANDRYCHÓW wystąpił 1 sierpnia w Makowie Podhalańskim i 5 sierpnia w Szczyrku. Występy naszego zespołu zostały bardzo ciepło przyjęte przez licznie zgromadzoną publiczność. Twórcą choreografii do prezentowanych programów jest Urszula Wiśniowska, a kierownictwo muzyczne sprawuje Leon Majkut.

Najbliższy występ zespołu w Andrychowie odbędzie się na Stadionie AKS Beskid w niedzielę 3 września o godz. 14.00 podczas koncertu SCENA ANDRYCHOWSKA organizowanego w ramach obchodów 250-lecia miasta Andrychowa. Gośćmi zespołu będą: Zespół Regionalny ZIEMIA SUSKA z Suchej Beskidzkiej (występ o godz. 15.00) i Regionalny Zespół Pieśni i Tańca BESTWINA z Bestwiny (godz. 16.00). Serdecznie zapraszamy.

Przypomnimy, że w tym roku zespół obchodzi jubileusz 20-lecia działalności. Obecnie działa przy Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z występu zespołu podczas 54. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. 

 

Zespół ma w swoim dorobku program pt. „ Na Andrychowskim Rynku”, „Od Krakowa do Andrychowa”, program biesiadny, pieśni kościelne i ludowe oraz 21 opracowanych kolęd
i pastorałek. Opracowane programy mają przybliżyć odbiorcy, tutejszemu mieszkańcowi wartości rodzimej tradycji.

Strój jest jedną z kilku odmian ludowego stroju Krakowiaków Zachodnich, który zespół chce nosić, którym się utożsamia i w którym chce występować na scenie prezentując folklor ziemi krakowskiej.

W tym roku Centrum Kultury i Wypoczynku przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego – projekt „Kultywowanie miejscowych tradycji, obrzędów i zwyczajów” w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013 zakupiło ostatnią partię strojów co pozwoliło na kulturowe i etnograficzne ujednolicenie strojów prezentowanych przez zespół.

Zespół występował w kraju i za granicą. Reprezentował Gminę na występach artystycznych na terenie Polski oraz w Niemczech, Czechach, Słowacji i na Łotwie.

Kierownik zespołu: Zbigniew Przybyłowicz

Choreograf: Urszula Wiśniowska
Kierownik muzyczny: Leon Majkut
Konsultant etnograficzny: Małgorzata Kiereś

OSIĄGNIĘCIA Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW

 

 • I miejsce w kategorii Zespoły Regionalne w 44 Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych 2011 w Górkach Wielkich.
 • II miejsce w kategorii Zespoły Obrzędowe
  w V Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym Regionu Małopolski „Pawie Pióro 2011” w Trzebini.
 • I miejsce w kategorii Zespoły Regionalne
 • I miejsce w kategorii Zespoły Regionalne
  podczas XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek
 • I miejsce oraz nagrodę rzeczową w kategorii Zespoły Śpiewacze z towarzyszeniem instrumentów muzycznych podczas XIX Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Regionalnych ''Zloty Kłos'' 2012 w Zebrzydowicach.
 • I miejsce na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Nasze wieczne kolędowanie” Niepokalanów 2013.
 • Wyróżnienie dla zespołu i kapeli 31. edycja Przeglądu Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. J. Cierniaka Krakowski Wianek 2013 w Szczurowej.

   

  Skład zespołu:
  kapela ludowa - taneczno-wokalna grupa, w skład której wchodzą: dzieci, młodzież i dorośli. Zespół liczy 40 osób.

 

Kontakt:
Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie
Tel./fax 033 875 39 45, tel. 033 875 26 28, 512 442 916
www.kultura.andrychow.eu
e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobaczcie jak Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW prezentuje się na scenie! Poniżej - fotogaleria z Dni Andrychowa 2014

Przypomnijmy: Zespół powstał w 1997 roku pod patronatem Urzędu Miejskiego w Andrychowie. Początkowo jako zespół dziecięcy, działał przy Szkole Podstawowej Nr 4 w Andrychowie. Pomysłodawcą utworzenia zespołu była Zofia Wanat.

12

dsc 5076

Opiekę artystyczną sprawuje choreograf Urszula Wiśniowska i kierownik muzyczny Leon Majkut pod okiem Małgorzaty Kiereś konsultanta etnograficznego.

9

dsc 5169

26

13

28

Fotoreportaż z występu w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach - tutaj

35

Archiwalne fotografie zespołu dostępne są również : tutaj