Zespół prezentuje wysoki kunszt artystyczny a zarazem spontaniczność i humor czym zapewnia sobie sympatię i uznanie widowni. Mając na względzie wymagania publiczności program jest ciągle wzbogacany o nowe utwory i układy choreograficzne. Obecnie działa przy Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Członkowie Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW stanowią grupę wyjątkowych pasjonatów ludowej tradycji. Głównym atutem zespołu jest wielopokoleniowość.

Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW wystąpił na estradach 54. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. TKB to najstarsza, największa i najdłużej trwająca w Europie impreza folklorystyczna wpisana w kalendarz światowych spotkań folklorystycznych odbywających się pod patronatem C.I.O.F.F. - Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. W tym roku w festiwalu wzięło udział 70 zespołów polskich i 14 zespołów zagranicznych, łącznie ok. 4 tys. wykonawców. LZPiT ANDRYCHÓW wystąpił 1 sierpnia w Makowie Podhalańskim i 5 sierpnia w Szczyrku. Występy naszego zespołu zostały bardzo ciepło przyjęte przez licznie zgromadzoną publiczność. Twórcą choreografii do prezentowanych programów jest Urszula Wiśniowska, a kierownictwo muzyczne sprawuje Leon Majkut.

Najbliższy występ zespołu w Andrychowie odbędzie się na Stadionie AKS Beskid w niedzielę 3 września o godz. 14.00 podczas koncertu SCENA ANDRYCHOWSKA organizowanego w ramach obchodów 250-lecia miasta Andrychowa. Gośćmi zespołu będą: Zespół Regionalny ZIEMIA SUSKA z Suchej Beskidzkiej (występ o godz. 15.00) i Regionalny Zespół Pieśni i Tańca BESTWINA z Bestwiny (godz. 16.00). Serdecznie zapraszamy.

Przypomnimy, że w tym roku zespół obchodzi jubileusz 20-lecia działalności. Obecnie działa przy Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z występu zespołu podczas 54. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. 

 

Zespół ma w swoim dorobku program pt. „ Na Andrychowskim Rynku”, „Od Krakowa do Andrychowa”, program biesiadny, pieśni kościelne i ludowe oraz 21 opracowanych kolęd
i pastorałek. Opracowane programy mają przybliżyć odbiorcy, tutejszemu mieszkańcowi wartości rodzimej tradycji.

Strój jest jedną z kilku odmian ludowego stroju Krakowiaków Zachodnich, który zespół chce nosić, którym się utożsamia i w którym chce występować na scenie prezentując folklor ziemi krakowskiej.

W tym roku Centrum Kultury i Wypoczynku przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego – projekt „Kultywowanie miejscowych tradycji, obrzędów i zwyczajów” w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013 zakupiło ostatnią partię strojów co pozwoliło na kulturowe i etnograficzne ujednolicenie strojów prezentowanych przez zespół.

Zespół występował w kraju i za granicą. Reprezentował Gminę na występach artystycznych na terenie Polski oraz w Niemczech, Czechach, Słowacji i na Łotwie.

Kierownik zespołu: Zbigniew Przybyłowicz

Choreograf: Urszula Wiśniowska
Kierownik muzyczny: Leon Majkut
Konsultant etnograficzny: Małgorzata Kiereś

OSIĄGNIĘCIA Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW

 

 • I miejsce w kategorii Zespoły Regionalne w 44 Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych 2011 w Górkach Wielkich.
 • II miejsce w kategorii Zespoły Obrzędowe
  w V Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym Regionu Małopolski „Pawie Pióro 2011” w Trzebini.
 • I miejsce w kategorii Zespoły Regionalne
 • I miejsce w kategorii Zespoły Regionalne
  podczas XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek
 • I miejsce oraz nagrodę rzeczową w kategorii Zespoły Śpiewacze z towarzyszeniem instrumentów muzycznych podczas XIX Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Regionalnych ''Zloty Kłos'' 2012 w Zebrzydowicach.
 • I miejsce na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Nasze wieczne kolędowanie” Niepokalanów 2013.
 • Wyróżnienie dla zespołu i kapeli 31. edycja Przeglądu Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. J. Cierniaka Krakowski Wianek 2013 w Szczurowej.

   

  Skład zespołu:
  kapela ludowa - taneczno-wokalna grupa, w skład której wchodzą: dzieci, młodzież i dorośli. Zespół liczy 40 osób.

 

Kontakt:
Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie
Tel./fax 033 875 39 45, tel. 033 875 26 28, 512 442 916
www.kultura.andrychow.eu
e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobaczcie jak Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW prezentuje się na scenie! Poniżej - fotogaleria z Dni Andrychowa 2014

Przypomnijmy: Zespół powstał w 1997 roku pod patronatem Urzędu Miejskiego w Andrychowie. Początkowo jako zespół dziecięcy, działał przy Szkole Podstawowej Nr 4 w Andrychowie. Pomysłodawcą utworzenia zespołu była Zofia Wanat.

12

dsc 5076

Opiekę artystyczną sprawuje choreograf Urszula Wiśniowska i kierownik muzyczny Leon Majkut pod okiem Małgorzaty Kiereś konsultanta etnograficznego.

9

dsc 5169

26

13

28

Fotoreportaż z występu w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach - tutaj

35

Archiwalne fotografie zespołu dostępne są również : tutaj