Administratorem Państwa Danych Osobowych jest Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdą Państwo tutaj

 

 

 

Mecenasi Kultury

Zapraszamy na spektakle prezentowane w Andrychowie w ramach ósmej edycji programu TEATR POLSKA organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego założeniem jest dotarcie do środowisk pozbawionych kontaktu z twórczością teatralną, promocja ciekawego repertuaru oraz zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Teatr Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego.

W tym roku w objazd wyrusza 18 spektakli wybranych spośród 101 zgłoszeń nadesłanych przez teatry z całej Polski. Dzięki staraniom CKiW dwa nominowane spektakle będzie można obejrzeć w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie. Po przedstawieniach zaplanowano spotkania twórców z widzami.

24.11 (czwartek) godz. 18.00 | MDK

WZIOŁOWSTĄPIENIE” – Teatr Wierszalin z Supraśla

Wziołowstąpienie: Zwiastun: https://vimeo.com/152151752

„Wziołowstąpienie” to komedia o życiu, zdrowiu i… śmierci, o lokalnej podlaskiej magii i medycynie naturalnej, o ziołach, zielarzach, szeptuchach, „zamowach”...
Spektakl przedstawia sceny z życia pięciorga przyjaciół - od dzieciństwa do starości, na tle współczesnych realiów podlaskich - od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku do dziś. Komizm sytuacyjny, humor słowny, absurd i groteska splatają się tutaj z refleksją nad przemijaniem i sensem życia. Efekt komizmu potęgują rubaszne dialogi, wypowiadane w gwarze podlaskiej. Przedstawienie jest wartkie, rytmiczne, dynamiczne, zróżnicowane pod względem muzycznym i choreograficznym. W trakcie przedstawienia aktorzy kilkakrotnie zmieniają charakteryzację i kostiumy. Pieczołowicie przygotowana, oryginalna scenografia uzupełniona jest o projekcje multimedialne.  „Wziołowstąpienie” to niezła zabawa, więcej tu rozrywki, niż moralitetu. Choć w finale uśmiech może nam z ust spełznąć. Wierszalin rzuca nam myśl do refleksji nad nami i naszym „sapiens”. Myśl niby jest oczywista, ale na co dzień odpychana. Tu powróci. W końcu cały spektakl to jeden wielki powrót.

(Monika Żmijewska – Gazeta Wyborcza)

Inscenizacja i reżyseria: Piotr Tomaszuk
Współpraca reżyserska: Rafał Gąsowski
Współpraca scenograficzna: Mateusz Kasprzak
Opracowanie muzyczne: Piotr Tomaszuk, Rafał Gąsowski
Projekcje multimedialne: Mateusz Kasprzak
Plastyka ruchu scenicznego: Rafał Gąsowski
Światło: Piotr Łasiewicki
Obsada: Piotr Tomaszuk, Rafał Gąsowski, Dariusz Matys,
Monika Kwiatkowska, Sylwia Nowak, Bartłomiej Olszewski

Czas trwania: 120 minut. Spektakl dla widzów dorosłych.
Po przedstawieniu zapraszamy na spotkanie twórców z widzami

Bilety na spektakl w ramach Programu TEATR POLSKA:

Ceny biletów: 30 zł (rząd 1 – 5), 25 zł (od rzędu 6), 20 zł (od rzędu 6 – dla grup powyżej 10 osób).

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje: MDK w Andrychowie, ul. Szewska 7,

tel.: 33 875 31 05, 512 442 918, 530 474 008.

Bilety online: www.kultura.andrychow.eu, www.kupbilecik.pl.

Strona Programu: www.polska.e-teatr.pl

19.10 (środa) godz. 19.00 | MDK 

„ZNAK JONASZA” – Stowarzyszenie Artystów „Bliski Wschód”, Lublin

Znak Jonasza - Trailer: https://youtu.be/aQyoBYsAhkE

Wywiad z Pawłem Passinim na temat spektaklu: https://www.youtube.com/watch?v=nad9elhq4Go

Wyciemniona przestrzeń ma sprawić, żebyśmy poczuli się, jak wyrzuceni za burtę, w głąb rozpętanego żywiołu dźwięków i słów, który wciąga i pochłania jak morskie fale biblijnego Jonasza:
„Wody objęły mnie zewsząd, aż po gardło, ocean mnie otoczył, sitowie okoliło mi głowę” (Jon 2,6)

Po co nam to wrażenie? Aby poszukać człowieka, który znalazł się po tamtej stronie i powrócił.

„Albowiem jak Jonasz był trzy dni i trzy noce we wnętrznościach wielkiej ryby, tak Syn Człowieczy będzie trzy dni i trzy noce w łonie ziemi.” (Mt 12, 39-40)
W spektaklu fragmenty Księgi Jonasza w adaptacji reżysera - Pawła Passiniego, zestawione zostają z tekstem średniowiecznego oficjum dramatycznego „Vistatio sepulchri”  („Nawiedzenie Grobu”).

W tej wielowymiarowej sztuce każdy aspekt, począwszy od gry aktorów, a na muzyce skończywszy - odgrywa ogromną rolę w odbiorze całości. Szczególnie tło jest tutaj podkreślane przez krytyków. Głosy, dźwięki, pieśni; w oparach dymu i mroku przenoszą widzów do świata emocji. Czy Passini pozwoli poznać, zrozumieć uczucia trzech Marii,
które odkryły pusty grób Jezusa?

„Zestawiony z tekstem „Vistatio sepulchri” tekst Księgi Jonasza pozwala stworzyć przejmujący obraz. Gdy do grobu zbliżają się Maria Magdalena, Maria Jakubowa i Salome, kiedy spotykają strażnika i pada słynna pierwsza kwestia w nowożytnej historii teatru: „Quem quaeritis?” (Kogo szukacie?) w ich głowach oprócz słów Jezusa pobrzmiewać może właśnie Jonaszowa modlitwa.” (Paweł Passini)Reżyseria: Paweł Passini

Scenariusz: Artur Pałyga
Muzyka: Jacek Hałas
Scenografia i kostiumy: El Bruzda
Światło: Damian Bakalarz
Obsada: Klaudia Cygoń, Paweł Janyst, Natalia Maczyta, Beata Passini, Elżbieta Rojek,
Mariusz Bonaszewski / Janusz Stolarski

Czas trwania: 80 minut. Spektakl dla widzów dorosłych.
Po przedstawieniu zapraszamy na spotkanie twórców z widzami.

Bilety na spektakl w ramach Programu TEATR POLSKA:

Ceny biletów: 30 zł (normalne), 20 zł (ulgowe*), 15 zł (dla grup powyżej 10 osób). *Ulga przysługuje emerytom, rencistom, studentom i uczniom po okazaniu ważnej legitymacji obsłudze sali. Sprzedaż biletów oraz rezerwacje: MDK w Andrychowie, ul. Szewska 7, tel.: 33 875 31 05, 512 442 918, 530 474 008. Bilety online: www.kultura.andrychow.eu, www.kupbilecik.pl.