Administratorem Państwa Danych Osobowych jest Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdą Państwo tutaj

 

 

 

Mecenasi Kultury

Od kilku lat raz w roku Plac Mickiewicza w Andrychowie zamienia się w miejsce rywalizacji kucharzy i kucharek, którzy walczą o zaszczytny laur - Złotą Andrychowską Czapkę Kucharską. Podczas VI Festiwalu Plackorzy w szranki stanęło 11 kucharek i jeden kucharz! Przedstawicielki Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Andrychów, ekipa Czarnego Gronia oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Wadoviana przygotowało dwanaście pysznych wypieków.

Jury złożone z przedstawicieli samorządu, mecenasów andrychowskiej Kultury, sponsorów, przedstawicieli instytucji oraz stowarzyszeń, oraz goście specjalni zadecydowali w głosowaniu na punkty

Ocenie podlegały tradycyjność wykonania, receptura, smak i wygląd ciasta.

Placek Babci - 79 pkt - Czarny Groń
Sernik Zosi - KGW Roczyny - 75 punktów,
Miodowy składaczek - KGW Targanice Dolne - 75 punktów,
Cytrynowiec - KGW Andrychów - 75 punktów,
Miód Cud - KGW Sułkowice Bolęcina - 74 punkty,
Ciasto drożdżowe ze śliwkami - Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Wadoviana - 73 pkt,
Placek drożdżowy z borówkami leśnymi - KGW Targanice Górne - 73 punkty 
Ciasto Pierś Teściowej - KGW Brzezinka - 68 pkt
Placek kruchy z borówkami - KGW Inwałd - 68 pkt
Sernik z malinami - KGW Zagórnik - 64 punkty
Sernik z mlekiem - KGW Rzyki - 63 punkty
Snikers - KGW Sułkowice Łęg - 61 pkt

Jak widać - 3 ciasta otrzymały tę samą ilość punktów. Po dodatkowych ustaleniach jury zadecydowało o ostatecznej kolejności.

I miejsce - Placek Babci - Czarny Groń. Drugie miejsce przypadło gospodyni KGW w Roczynach (Sernik Zosi), a trzecie gospodyni KGW Targanic Dolnych (Miodowy Składaczek).

Nagrody wręczał Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak oraz Przedstawiciel Andorii Mot - Kamil Szypuła.

Potwierdza się świetna renoma Oberży Czarny Groń. Dlaczego? Najlepszego kucharza można spotkać właśnie w Oberży Czarny Groń. Zwycięzca tegorocznej edycji - Dominik Gąska jest Szefem Kuchni w Czarnym Groniu. Skąd przepis na zwycięski placek? Przepis dostałem od mojej babci, która pochodzi z okolic Krakowa. Zwycięski placek to ciasto drożdżowe wykonane na mące razowej, przełożone masą jagodową i u góry posypane jagodami. Właściciela Złotej Czapki Kucharskiej 2016 gotować nauczyły babcia i ciocia. Zamiłowanie do gotowania wyniósł z rodzinnego domu. Ciasto można przygotować w czasie krótszym niż godzinę!

To nie koniec słodkich atrakcji podczas VI Festiwalu Plackorzy! 

ABS Bank Spółdzielczy obchodzi w tym roku jubileusz 140-lecia istnienia. Z tej okazji zorganizowano cały szereg imprez. Bank niezwykle aktywnie wpisuje się w życie kulturalne i gospodarcze miasta - wspierając lokalne inicjatywy, imprezy kulturalne na najwyższym poziomie, działalność organizacji i stowarzyszeń oraz wiele akcji dobroczynnych. Konkurs na najpiękniej udekorowany tort jubileuszowy to kontynuacja całego szeregu działań, mającego podkreślić duże zaangażowanie firmy w życie regionu. Do konkursu na jubileuszowy tort zaproszono dzieci do 18 roku życia. Konkurs przeprowadzono wspólnie ze Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich. 

Po obradach jury nagrodziło 3 torty, ale wszyscy uczestnicy, a właściwie wszystkie uczestniczki otrzymały piękne - okolicznościowe upominki.

3 nagrody to również nasi kolejni - jubileuszowi klienci. ABS założy rachunki dla uczestniczek i na start przekaże kieszonkowe! Ileż w tych tortach było emocji, kreatywności i pomysłowości! Byłam pod wielkim wrażeniem - powiedziała prezes ABS Banku Spółdzielczego Małgorzata Matusiak wręczają nagrody uczestniczkom konkursu.

Najmłodsza uczestniczka miała 5 lat! Torty bez wątpienia były małymi - kulinarnymi dziełami sztuki!

Wyniki konkursu!

3 miejsce - Wiktoria Moskwik
2 miejsce - Sandra Fujawa
1 miejsce - Patrycja Kwiecień

Wszystkie uczestniczki otrzymały upominki i okolicznościowe dyplomy.

Oprócz pysznych konkursów organizatorzy we współpracy ze sponsorami i partnerami imprezy przygotowali wiele atrakcji.

W imprezę wpisało się pięknie Stowarzyszenie Motocyklistów Nieznani Jeźdźcy oraz instruktorzy z Football Academy. Były sportowe atrakcje - warsztaty sport&fit i pokaz umiejętności żonglerki piłką w wykonaniu Bartka Mamicy. Sponsorzy zadbali też o uprzyjemnienie pobytu uczestników festiwalu poprzez organizację licznych konkursów z nagrodami!

Na placu Mickiewicza zorganizowano warsztaty plastyczne dla dzieci. Mimo, że lwia część Grupy Twórców My bierze obecnie udział w plenerze malarskim - podczas festiwalu nie zabrakło prac malarskich i stoiska grupy. Była również mała gastronomia, stoiska z wyrobami ludowego rękodzieła, prezentacja stowarzyszeń. Obecne były lokalne firmy, przedstawiając swoją najnowszą ofertę.

O muzyczną atmosferę festiwalu zadbali muzycy zespołu Bunga Band, prezentując świetny rock'n roll - hity panteonu gwiazd tego gatunku - Elvisa Presleya, Blues Brothers, Roya Orbisona. 

Na scenie zaprezentowała się również dynamiczna i obiecująca młoda formacja rockowa - "Ostatni w Raju", w którego składzie znalazły się mocne akcenty z okolic Andrychowa. Grupa we wrześniu wystąpi w popularnym programie TV - "Mam talent".

Gwiazdą tegorocznych Dni Andrychowa był Sebastian Riedel & Cree. Bez wątpienia muzyczne geny przeszły z ojca na syna. Fani głosu Ryszarda Riedla - współzałożyciela i wokalisty zespołu Dżem bez trudu usłyszeli w głosie Sebastiana Riedla niezapomnianą barwę i emocje.

Już wkrótce kolejne imprezy organizowane przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie! Zapraszamy! Kolejny raz Andrychow.pl był patronem medialnym wydarzenia.

Dość pisania! Zobaczcie jak było!

Tekst i fotografie: www.andrychow.pl

Dni Andrychowa za nami

​Pod znakiem rocka upłynął VI Festiwal Plackorzy. Na finał tegorocznych Dni Andrychowa, za sprawą Sebastiana Riedla i zespołu Cree, mogliśmy dodatkowo poczuć bluesa.

Tradycją Festiwalu Plackorzy jest Konkurs o Złotą Andrychowską Czapkę Kucharską. Tym razem jury, w którym zasiadali m.in. przewodniczący RM w Andrychowie Roman Babski i burmistrz Tomasz Żak, zdecydowało przyznać pierwszą nagrodę kucharzom z ośrodka Czarny Groń w Rzykach za placek Babci. Drugie miejsce przypadło gospodyniom z KGW w Roczynach za „Sernik Zosi”, a trzecie KGW z Targanic Dolnych za Miodowy Składaczek. Do konkursu zgłoszono dwanaście wypieków.

Równolegle, świętujący w tym roku 140 lat istnienia ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie przeprowadził konkurs na najlepiej udekorowany tort jubileuszowy. W konkursie, pod czujnym okiem pań ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, brały udział dziewczyny, które nie ukończyły 18. roku życia. Nagrody wszystkim uczestnikom wręczała pani prezes ABS Banku Spółdzielczego Małgorzata Matusiak, a najlepsze okazały się: Wiktoria Moskwik, Sandra Fujawa, Patrycja Kwiecień.

Muzycznie tegoroczny festiwal był zdominowany przez rock’n’roll i rocka. Raz po raz na scenie na Placu Mickiewicza pojawiał się zespół Bunga Band, prezentując hity Elvisa Presleya, Blues Brothers, Roya Orbisona, The Clash czy Steppenwolf. Wieczorem wystąpił młody rockowy zespół Ostatni w Raju, w którego składzie znaleźli się muzycy dobrze znani andrychowskiej publiczności. Już we wrześniu zespół będziemy mogli obejrzeć w „Mam talent”. A gwiazdą tegorocznych był Sebastian Riedel & Cree. Podczas koncertu usłyszeliśmy m.in. „Na dnie twojego serca” i utwory Ryszarda Riedla, ojca Sebastiana, współzałożyciela i wokalisty zespołu Dżem.

Muzyczne atrakcje to nie wszystko. Stowarzyszenie Motocyklistów Nieznani Jeźdźcy Andrychów paradowało na swoich maszynach, a instruktorzy z Football Academy przygotowali dla uczestników imprezy (zwłaszcza tych najmłodszych) warsztaty sport&fit.

Ł. Gieruszczak - Nowiny Andrychowskie