Administratorem Państwa Danych Osobowych jest Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdą Państwo tutaj

 

Mecenasi Kultury

Współpraca
malopolskaonline

10.06 (piątek) godz. 18.00
WERNISAŻ WYSTAWY ANITY MŁODZIK

Anita Młodzik (ur. 1984 r.). Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej na kierunku tkactwa artystycznego, Absolwentka Centrum Nauki i Biznesu Żak w Krakowie na kierunku architektura krajobrazu. Zorganizowała trzy wystawy swoich prac. Specjalizuje się w malarstwie martwej natury, pejzażach, kopiach i krajobrazach techniką olejną i akrylową (pędzel, szpachelka); wykonuje również dekoracje ścienne, maluje na szybie, a także tworzy scenografie dla wystawianych bajek. Wstąpiła do Grupy Twórców MY w 2010 r. i czynnie bierze udział w plenerach i wystawach grupowych.

 

13.06 (poniedziałek) godz. 18.00
SALONIK LITERACKI – MICHAŁ WITKOWSKI PISARZ NIEZALEŻNY

MICHAŁ WITKOWSKI (ur. 1975 r.), autor wydanego w 2005 roku Lubiewa, które błyskawicznie stało się bestsellerem, odwiedzi Andrychów promując swoją ostatnią książkę Fynf und cfancyś. Książki: Copyright, Lubiewo, Fototapeta, Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej, Margot, Drwal, Zbrodniarz i dziewczyna, Fynf und cfancyś. Za swoje książki wielokrotnie nagradzany, m.in.: Paszport „Polityki” 2007 w kategorii literatura; trzykrotna nominacja do Paszportu „Polityki”: 2005, 2006, 2007; trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike: w 2006 (za Lubiewo), w 2007 (za Fototapetę) oraz w 2012 (za Drwala). Drwal znalazła się w finale Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus 2012. Nagroda Literacka Gdynia 2006 w kategorii „proza” za Lubiewo. Lubiewo na short liście Independent Foreign Fiction Prize 2011.

„Fynf und cfancyś” – Michał Witkowski powraca do swoich ulubionych postaci z legendarnego „Lubiewa”. Dianka szuka szczęścia w Wiedniu, który zdaje się spełnieniem marzenia o zachodnioeuropejskim raju. Wstępem do niego jest jednak męski szalet, w którym zarobić najłatwiej. Na jej drodze staje pewien Polak o wiele obiecującej ksywie „Fynfundcfancyś”. Cierpki humor, groza codzienności i niedyskretny urok lat 90. Najnowsza powieść enfant terrible polskiej literatury to powrót autora do jego literackich korzeni.

Adaptacje teatralne: Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej, Teatr Śląski, reż. Jarosław Tumidajski; autor wystąpił też jako aktor w monodramie na podstawie Barbary Radziwiłłówny... zatytułowanym Barbara Radziwiłłówna Show w warszawskim Teatrze Rozmaitości; Margot, spektakl Idź w noc, Margot, lubelski Teatr Provisorium w reż. Witolda Mazurkiewicza; Lubiewo, Teatr Nowy w Krakowie, reż. Piotr Sieklucki; dla Teatru Rozmaitości w Warszawie powstał scenariusz teatralny na podstawie tej powieści, napisał go sam autor wspólnie z Piotrem Gruszczyńskim; Teatr Miejski w Göteborgu.

Zainteresowania: literatura, teatr, medycyna, moda.
Wykształcenie: filologia polska, potem pisał doktorat, ale zarzucił pracę naukową i poświęcił się twórczości literackiej.

/źródło: Press kit Biuro Prasowe Znak Literanova/

Cena biletu: 10 zł

Dodatkowe informacje i sprzedaż biletów: MDK w Andrychowie, ul. Szewska 7, tel.: 33 875 31 05, 512 442 918, 530 474 008. Bilety online: www.kultura.andrychow.eu.

17.06 (piątek) godz. 18.00 | Pałac Bobrowskich
SALONIK LITERACKI – ROMEROWIE. ZAPOMNIANY RÓD NIEZWYKŁYCH LUDZI.

Gościem spotkania będzie Dariusz Knych – współautor książki „ROMEROWIE w Małopolsce i na Podkarpaciu. ZAPOMNIANY RÓD NIEZWYKŁYCH LUDZI.” (Wyd. Czarna 2016)

„Kolejna ważna pozycja poświęcona dziejom znakomitego rodu Romerów, linii małopolskiej. Rodu wielce zasłużonego dla naszego Narodu.  Na kartach książki przewija się cała galeria barwnych postaci, począwszy od XV a na XX wieku skończywszy, ze szczególnym uwzględnieniem w. XIX [...]

Nasze polskie dwory, rezydencje, często oddalone od miast, posiadały swój niepowtarzalny urok i charakter. Pulsowały bujnym życiem towarzyskim i typowym, dla nas Polaków, romantycznym rozmachem.
Autorzy sięgają w przeszłość i ukazują, jak zawiłe były losy polskich ziemian. Ziemian, w których drzemała niezwykła siła pozwalająca, często w bardzo trudnych realiach, zachować własną tradycję i tożsamość. Potrafiących przyjaźnić się i kochać. Pracować, wychowywać dzieci, a jednocześnie żyć pełnią życia. A kiedy przyszedł czas próby, walczyć i bronić honoru oraz ludzkiej godności.
Twórcy publikacji zadali sobie ogromny trud pokazania głównych gniazd rodowych. Romerów w Małopolsce i na Podkarpaciu. Uczynili to dzięki wykorzystaniu różnorodnych dostępnych źródeł, pośród których szczególne miejsce zajmują relacje potomków oraz przekazane przez nich bezcenne pamiątki rodzinne – fotografie i dokumenty [...]

Ze zgromadzonych materiałów wyłania się obraz rodu, którego przedstawiciele o burzliwych, często skomplikowanych losach, dali liczne dowody autentycznego przywiązania do swej Ojczyzny. Zaś poprzez zaangażowanie w sprawy publiczne wycisnęli swoje niezatarte piętno we wszystkich niemal przejawach życia społecznego [...]

Pozycja godna uznania i polecenia, także ze względu na swoja unikatową formę oraz treść, wzbogacającą nasza wiedzę na temat tego jakże ważnego wycinka naszej narodowej spuścizny. To szczególnie istotne na tle pewnych zaniedbań polityki historycznej naszego państwa na przestrzeni ostatnich lat.

/Dr hab. prof. UP w Krakowie Henryk Noga/

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki „ROMEROWIE w Małopolsce i na Podkarpaciu. ZAPOMNIANY RÓD NIEZWYKŁYCH LUDZI.” Autorzy: Czesław Knych, Dariusz Knych, Aleksandra Knych.

Wstęp wolny* (za okazaniem zaproszenia)

*Rezerwacje i bezpłatne zaproszenia do odbioru: Miejski Dom Kultury w Andrychowie, ul. Szewska 7, tel.: 33 875 31 05, 512 442 918, 530 474 008.

 

21.06 (wtorek) godz. 16.00
Popis ogniska muzycznego METRUM

 

23.06 (czwartek) godz. 18.00
GALA TANECZNA

Klub Tańca Sportowego ELAN zaprasza na pokaz kończący zajęcia w sezonie 2015/2016. To prawdziwa gratka dla miłośników tańca! W programie: pokaz taneczny grupy początkującej; pokaz taneczny grupy zaawansowanej; pokaz tańców standardowych i latynoamerykańskich finalistów mistrzostw Czech; niespodzianka taneczna dla publiczności.

 

PÓŁKOLONIA „UJĘCIE-AKCJA-CIĘCIE!”

W tym roku Miejski Dom Kultury w Andrychowie, zaprasza dzieci w wieku od siedmiu do dwunastu lat na półkolonie pod hasłem „UJĘCIE-AKCJA-CIĘCIE!”. Zajęcia odbywać się będą od 1.08 do 12.08 – od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 14.00. W trakcie zajęć uczestnicy zdobędą wiedzę filmoznawczą dostosowaną do ich wieku, w programie między innymi:

- animacja, film aktorski, dokument – czym się różnią?
- o co chodzi z tym metrażem – o różnej długości filmów,
-  jak to robią zawodowcy – zwiedzanie Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej,
scenariusz i poszukiwanie inspiracji – wycieczka na Pańską Górę w celu znalezienia bohaterów filmu o Andrychowie,
-  ołówek, kartka i ja – tworzymy storyboard,
duchy filmu – czyli o tych, którzy film tworzą, a na ekranie ich nie widać,
rola dźwięku i koloru w filmie,
plan promocji filmu czyli co zrobić by widzowie chcieli oglądać to co zrobiliśmy,
projekcje filmów długich i krótkich, z najdalszych krańców świata i z sąsiedniego miasta;

Efekt działań uczestników zostanie zaprezentowany w ostatnim dniu zajęć 12.08 w Kinie Studyjnym Świadomego Widza.

Szczegółowe informacje: Miejski Dom Kultury w Andrychowie, ul. Szewska 7, 34-120 Andrychów, tel.: 33 875 31 05, 512 442 918, 530 474 008.

Koszt udziału w półkolonii: 100 zł/os. Zapisy i opłaty przyjmowane są w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie do 22 lipca. Ilość miejsc ograniczona!