Podczas 35 Piosturu
w Andrychowie wystąpili:

MELA KOTELUK

ANITA LIPNICKA &JOHN PORTER

LemON

PAULINA BISZTYGA

DAGMARA CZECHURA

DANIEL GAŁĄZKA

 

Przesłuchania koncertowe prowadziła:
AGNIESZKA BARAŃSKA


Witamy na 35. Piosturze, a jednocześnie 21. jego edycji
w Andrychowie!

Podczas drugiego dnia Piosturu - tradycyjnie udostępniono festiwalowej publiczności papierowe wydanie magazynu Piostur. Zapraszamy do zapoznania się z nim w wersji elektronicznej: tutaj


Piostur. Trzydziesty piąty. Przyjeżdżają do nas i wyjeżdżają młodzi i doświadczeni artyści niemal z całej Polski. Wszyscy są jak diamenty, ale trzeba przyznać, że wśród nich trafiają się co jakiś czas prawdziwe brylanty. Głosem i słowem pobudzają naszą wyobraźnię, uczą nas życia, przemycając w tekstach własnych i słowach poetów prawdy ponadczasowe. Przyjeżdżają i wyjeżdżają. Niektórzy już na zawsze...

Kiedy patrzę na listę uczestników Piosturu, szukam nazwisk, które z roku na rok wbijają się w pamięć nieprzeciętnymi wykonaniami. Bezwiednie, od dwóch lat aż do końca życia tego festiwalu wypatrywać będę Marka Sochackiego, który był dla mnie esencją Piosturu. Są ludzie niezastąpieni. Przypominamy sobie o nich w chwilach szczególnych, dziwiąc się, że już nigdy nie usłyszymy ich prawd z ich własnych ust. Przemijanie wpisane jest w nasz los. Nigdy też na Piosturze nie spotkamy już Janka Pieczory... bielszczanina, miłośnika wycieczek górskich, słowa i gitary, prawdopodobnie najstarszego maturzysty w kraju. Zdawał ją mając... 65 lat. Był częstym gościem w naszym mieście. Co roku przyjeżdżał na Piostur i Koryfeusza, udowadniając że to nie wiek jest przeszkodą w aktywnym życiu. Świat się zmienia, Piostur się zmienia. Nowi wykonawcy, te same prawdy, nowi poeci, nowe słowa, nowe melodie - tylko opisywane uczucia - wciąż te same.

Wśród "weteranów" Piosturu miło nam było spotkać Wiesława Ciecieręgę - znanego w kręgach poezji śpiewanej, autora słów i muzyki, wychowawcy kolejnych pokoleń krainy łagodności. Bywalcy Piosturu pewnie pamiętają jego występy na scenie razem z córką - Martyną. Pamiętamy też występy Mirosławy Żak i jej piosturowy koncert w którym akompaniatorem był m.in. Pan Wiesław. Stare, świetne czasy!

Wiesław Ciecieręga:

Potrzebę dzielenia się z innymi swoją wiedzą
i umiejętnościami, a przede wszytkim uczuciami, emocjami - ma się, albo się jej nie ma. Współczesny świat kieruje się w stronę przeciwną niż poezja i przekazywane przez nią wartości. Można to zauważyć po ludziach młodych. Boją się uczuć wyższych. Czegoś co jest większe od nich. Chcieliby nad wszystkim panować. W życiu to nie jest możliwe do końca.

Zapraszamy do lektury całego wywiadu

 

Tyle wspomnień. Patrząc na zdjęcia sprzed lat, jak choćby na fotografię Daniela Gałązki, który zwyciężył w 2002 r. na Piosturze, a teraz powrócił do nas w pełni ukształtowany artystycznie z olbrzymim ładunkiem emocji i prawd, zdajemy sobie sprawę, że tego rodzaju muzyka zmienia człowieka. Uczy pokory, radości życia, daje nadzieję i wewnętrzny spokój.

Piosturowicze. Nawet jeżeli nie osiągają medialnego sukcesu, nagród i aplauzu tłumu - są jak ptaki budujące gniazda w cudzych sercach. Każda prawda wyśpiewana przez nich jest jak źdźbło siana misternie przeplatane z kolejnymi. To oni budują w nas - nasze własne gniazda, dające nam schronienie przed współczesnym światem i przed nami samymi.

35. Piostur. 28 wykonawców. Wśród nich tacy, którzy swoim głosem potrafili wywołać mnóstwo wzruszeń. Nie będziemy wymieniać nazwisk, bo nie ma nic gorszego jak ocena emocji. Każdy Piosturowicz przywiózł do nas swój własny przekaz - dzieląc się nim najlepiej jak potrafił. Jury miało trudne zadanie...

Wybrało Kamilę Dauksz.

Zadaliśmy Kamili parę pytań

Jak scharakteryzować nasz zespół? Jesteśmy szalonymi miłośnikami muzyki, którzy czerpią z niej radość i dobrze przy tym się bawią. Z wiolonczelą znam się od dziecka. Ukończyłam szkołę muzyczną na wiolonczelę. Pielęgnowałam miłość do tego instrumentu, lubię grać na wiolonczeli i tak - po latach spróbowałam połączyć grę na wiolonczeli ze śpiewem.

Jednoczesny śpiew i gra na wiolonczeli jest trudna do pogodzenia, ale nie jest to niewykonalne :)

Kto jest siłą napędową w zespole? Jeżeli chodzi o kompozycje, to ja z tatą wymysliliśmy wszystkie kompozycje, a chłopaki zawsze dodają coś od siebie. Jest to intrygujące i inspirujące. Każdy z nas dodaje jakąś energię do zespołu. Pracujemy nad kolejnymi utworami.

W planach mamy wydanie płyty. Co nas inspiruje? Wybieraliśmy koncerty, które mają w sobie wiele emocji i są bardzo inspirujące i zazwyczaj po nich powstają nasze kompozycje. Bardzo często po takich właśnie - wspaniałych dawkach energii i dźwięku potrzebowaliśmy to gdzieś zapisać, uwiecznić, wyrazić w inny, własny sposób. Tak było np. po koncertach Sary Tavares, Selah Sue - wybieramy też inne - różnorakie koncerty, różne nurty muzyczne żeby się inspirować.

 

Kilka wspomnień Zbigniewa Przybyłowicza - Szefa Piosturu.

Pierwszy Piostur Gorol Song, który był w Andrychowie był połączeniem festiwalu Piostur z Bielska-Białej i Gorol Song. Na początku był festiwalem piosenki turystycznej. W jego regulaminie był zapis, że można śpiewać przy akompaniamecie instrumentów, które można zabrać ze sobą na wędrówke. To zawężało krąg zainteresowanych uczestników w takim właśnie przeglądzie. W kolejnych latach dopuszczono możliwość akompaniamentu na fortepianie, a następnie umożliwiono akompaniament na wszelkich instrumentach.

Zmieniono też zakres tematyczny prezentowanych piosenek
z turystycznej na turystyczną i poetycką. Zmianę uwzględniono równiez w nazwie przeglądu. Ludzie nadal pytają się o nazwę - Piostur Gorol Song - co ona znaczy, bo nie ma już przecież w tej chwili nic wspólnego z piosenką wyłącznie turystyczną. Które koncerty wspominam najmilej? Bardzo się cieszę, że mogliśmy gościć Jaromira Nohavicę i Marka Grechutę. Wspominam również szczególnie koncerty zespołu Raz, Dwa, Trzy oraz Starego Dobrego Małżeństwa, które koncertowało u nas chyba najwięcej razy. Nazywaliśmy ich przyjaciółmi Piosturu. Cieszę się również, że z jedynym koncertem w Polsce zagrała u nas Donna Lewis z perkusistą Dougiem Yowellem grającym u boku takich znakomitości jak np. David Bowie. Do szczególnych uczestników Piosturu można zaliczyć np. Piotra Roguckiego, Jarosława Chojnackiego, Michała Łanuszkę, Mirosławę Żak, Iwonę Loranc - wszyscy uczestniczyli w Piosturze, cieszy nas, że brali w nim udział na początku ich dalszej kariery. Szczególnie cieszy mnie to, że w Andrychowie odbyło się podczas Piosturu kilka premier płyt - tak np. było z Anią Dąbrowską i Czesławem Mozilem - Czesław Śpiewa Miłosza. W tym roku mieliśmy nadzieję na premierę nowej płyty Anity Lipnickiej, którą śpiewa po polsku. Niestety - przeszkodził nam w tym fakt, że zespół angielski z którym ta płyta jest nagrana - musiał odlecieć. Bardzo nas cieszy, że nasze działania wspierają sponsorzy tacy jak ABS Bank Spółdzielczy, Energetyka - obecnie Tauron, Ogniochron, okoliczne ośrodki turystyczne - Czarny Groń, ParkHotel Łysoń, a w tym roku dołaczył też Młyn Jacka.

Rozmowę przerwały nam pierwsze dźwięki kolejnego konceru...

 

Jarosław Skupień

Zapraszamy Was na garść fotografii z przesłuchań konkursowych wykonanych przez patrona medialnego - www.andrychow.pl

Kliknij na poniższą fotkę - zobacz galerię foto:

 

Kolejny raz - szczególni goście Piosturu - uznani artyści scen muzycznych Polski i nie tylko! - w tym roku byli to: Anita Lipnicka & John Porter, LemON oraz Mela Koteluk oraz goście Piosturu - artyści występujący przed nimi - Paulina Bisztyga, Dagmara Czechura i Daniel Gałązka obdarowani zostali pięknymi bukietami kwiatów z gustownej, posiadającej zawsze piękną wystawę - kwiaciarni Konwalia! będącej od lat jednym z najpiękniejszych fragmentów andrychowskiego Rynku! Dziękujemy!

Zapraszamy również na nasz profil na Facebooku!

 

Organizator:

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie

 

Patronat Honorowy:

Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego

Tomasz Żak – Burmistrz Andrychowa

 

Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie

 

WSPÓŁPRACA ARTYSTYCZNA

Państwowa Szkoła Muzyczna w Wadowicach

 

MECENASI PIOSTURU

TAURON Dystrybucja S.A.

ABS Bank Spółdzielczy

 

GŁÓWNI SPONSORZY:

KZWM Ogniochron S.A. Andrychów

Czarnieckie Makarony Spółka z o.o.

ParkHotel ŁYSOŃ Inwałd

CZARNY GROŃ Rzyki Praciaki

 

Media patroni:

Portale:

 

 

FUNDATORZY NAGRÓD PIENIĘŻNYCH:

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie
Stanisław Bisztyga – Senator RP VII kadencji

FUNDATORZY NAGRÓD RZECZOWYCH

PAJAK-SPORT Bielsko-Biała
CZARNY GROŃ Rzyki Praciaki
Sklep Muzyczny MIKRUS Andrychów
Starostwo Powiatowe w Wadowicach

SPONSORZY i DARCZYŃCY:

Młyn Jacka Hotel & Spa Jaroszowice
Całodobowa Stacja Paliw inż. Wit Ziółkowski
SM LOGISTIC Sp. z o.o.
TOMI-SOLAR – Andrychów
Producent Garniturów i Marynarek COMPLEX – Bielsko-Biała
Elektrociepłownia Andrychów
MASPEX WADOWICE
TYMBARK
Zespół Radców Prawnych JURYSTA - Andrychów
Biuro Podróży SUMADA TRAVEL Andrychów
Park Rozrywki Dinolandia Inwałd
AQUA S.A. Bielsko-Biała
Skup Złomu Stali i Metali Kolorowych – FABRYCZNA Andrychów
Komplet Plus Andrychów
MIARKA KOMUTERY Andrychów
Rajdimpex Sucha Beskidzka
Agencja Reklamowo-Marketingowa Mediapress Andrychów
Drukarnia Drukpress Andrychów
PSS Społem Andrychów
Kwiaciarnia Konwalia Andrychów
Restauracja BRACIA Andrychów
Bongo B Andrychów
LORIN Andrychów