Administratorem Państwa Danych Osobowych jest Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdą Państwo tutaj

 

 

 

Mecenasi Kultury

 

Współpraca


 

„Polska poezja kobieca. Matka i córka: Maryla Wolska i Beata Obertyńska – Poetki XX wieku”

Autor: Krystyna Korbut-Płonka

Zapraszamy na spotkanie z Krystyną Korbut-Płonką:

 

W związku z czasowym zamknięciem naszych placówek kontynuujemy aktywność w Internecie! Od początku wprowadzenia obostrzeń CKiW w Andrychowie zachęca aby odbiorcy pozostawali w stałym kontakcie z andrychowską kulturą – w sieci. I właśnie do sieci zapraszamy na spotkania w ramach nowego cyklu ON(A)-LINE Z KULTURĄ!

Pierwsza realizacja powstała dzięki podjęciu współpracy CKiW w Andrychowie ze Stowarzyszeniem Uniwersytet Trzeciego Wieku w Andrychowie.

Krystyna Korbut-Płonka – absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek i wykładowca Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Andrychowie. Wieloletnia, emerytowana już, nauczycielka języka polskiego w andrychowskich szkołach średnich, reżyser szkolnych grup teatralnych i krzewiciel kultury na naszym terenie.

Nasza pierwsza prelegentka, z mistrzowskim podejściem do znajomości tematu, przedstawia życiorysy tworzących w XX wieku poetek oraz fragmenty ich twórczości.

Maryla Wolska (ur. 13.03.1873 r. we Lwowie, zm. 25.06.1930 r. we Lwowie) – poetka polska okresu Młodej Polski. Tworzyła pod pseudonimem Iwo Płomieńczyk. Beata Obertyńska, z domu Wolska (ur. 18.07.1898 r. w Skolem, zm. 21.05.1980 r. w Londynie) – polska poetka i pisarka. Tworzyła pod pseudonimami Dziodzia, Marta Rudzka.

Szczególnie mało znana jest, niestety, twórczość Beaty Obertyńskiej, głównie ze względu na konieczność emigracji po II wojnie światowej do Wielkiej Brytanii, z której już nigdy nie wróciła. W jej twórczości wybrzmiewają bardzo mocne nuty nostalgii i tęsknoty za Ojczyzną...

Nagrania dokonano 19 listopada 2020 r. w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie.

Bądźcie z nami na bieżąco, chętnie gościmy wirtualnie w Waszych domach i z niecierpliwością czekamy żeby znów spotkać się z Wami w „realu”! Bądź z kulturą on-line:

www.kultura.andrychow.eu

www.facebook.com/kulturaandrychow

www.instagram.com/kulturaandrychow