Administratorem Państwa Danych Osobowych jest Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdą Państwo tutaj

 

 

 

Mecenasi Kultury

Współpraca

malopolskaonline

noclegowo

6 kwietnia (piątek) godz. 18.00 | Miejski Dom Kultury w Andrychowie


„Gdy pod koniec XIX wieku do Andrychowa przybył ksiądz Wawrzyniec Solak, by objąć funkcję proboszcza, opisał miasteczko jako „schludne i miłe”, zamieszkałe przez ludzi, którzy w spokojnej atmosferze wiedli życie pełne rutyny. Nic bardziej mylnego! Lektura książki zatytułowanej „Andrychów. Sceny z życia miasta” to doskonała okazja, by przekonać się jak pozorna jest znajomość miejsca naszego zamieszkania. Jest też okazją, by poznać ludzi, którzy je tworzyli. Czy dawny Andrychów był lepszym i ciekawszym miejscem do życia niż jest nim dzisiaj? Niech Czytelnik oceni sam. W swojej najnowszej książce Jadwiga Janus zabiera czytelników w podróż do pradawnego Andrychowa, przywołując wydarzenia i ludzi, o których jeszcze 100 lat temu mówiło całe miasto. Pospacerujmy zatem andrychowskimi ulicami. Zajrzyjmy do skromnych chałup i do wnętrz pięknych kamienic, na podwórza i do ogrodów, do synagogi i na wieżę kościelną, do fabryk i fabryczek... Posłuchajmy targowych plotek i zaciekłych obrad toczonych na sesjach Rady Miejskiej. Niemal na każdym kroku towarzyszyć nam będą jakieś skandale: obyczajowe albo finansowe, ludzkie marzenia i tragedie, wydarzenia podniosłe, wymieszane z prozą codzienności – czyli wszystko to, czym żyli kiedyś andrychowianie”.
Daria Rusin (historyczka – regionalistka)

Jadwiga Stanisławek-Janus – andrychowianka, ukończyła pedagogikę na wydziale filozoficzno-historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od wielu lat współpracuje z „Nowinami Andrychowskimi”, gdzie opisuje świat andrychowski i dzieli się refleksjami. Podkreśla, że akceptacji Czytelników zawdzięcza odwagę. Bez niej nie byłoby pierwszej książki – „Bobrowscy z Andrychowa” i nie powstałaby kolejna.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii Andrychowa autorstwa Alojzego Stuglika.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak.
Spotkanie połączone z promocją książki „Andrychów. Sceny z życia miasta”.

Wstęp wolny za okazaniem zaproszenia*

*Rezerwacje i bezpłatne zaproszenia do odbioru: Miejski Dom Kultury w Andrychowie,
ul. Szewska 7, tel.: 33 875 31 05, 512 442 918, 530 474 008.