22.05 (poniedziałek) godz. 18.00

ANDRYCHOWSKI WAGABUNDA – WŁADYSŁAW GRODECKI

 

 

 

WŁADYSŁAW GRODECKI jest jednym z najważniejszych, najpopularniejszych oraz najbardziej zasłużonych podróżników polskich. Choć w ostatnich latach ograniczył swoje wyprawy w różne zakątki świata, to wciąż inspiruje i wspiera młodych, żądnych przygód globtroterów. Do osiągnięć Grodeckiego należy zaliczyć trzy samotne wyprawy dookoła świata oraz 18-miesięczny pobyt na pustyni. Prasa rozpisywała się o jego dwutygodniowym pobycie wśród trędowatych, trzech dniach na bezludnej wyspie i liście gończym, którym był poszukiwany w Pakistanie.

Początkowo zwiedzał świat z biurami podróży – w ten sposób w latach 70. odwiedził Egipt, Indie, Azję Środkową i Koreę. Do końca lat 80. udało mu się zobaczyć właściwie większość krajów orientu, a także kawałek Skandynawii i Europy Środkowej. Jednak jako rasowy obieżyświat w końcu zdecydował się na samodzielną organizację wyjazdów i tak na początku lat 90. zawitał m.in. do Turcji (która zrobiła na nim ogromne wrażenie, zwłaszcza gościnność Turków i polska wioska koło Istambułu) i Portugalii. Dzisiaj znany ze swoich ekstremalnych przygód, nie zawsze wchodził w wyjazdowe „konszachty z diabłem” – przez pewien czas pilotował pielgrzymki do Włoch i Hiszpanii.

 

Skąd u Grodeckiego takie pragnienie ciągłego podróżowania? „To cudowne poczucie wolności! – tłumaczy w tekście na swojej stronie internetowej – Mimo wielu niedogodności i niebezpieczeństw związanych z podróżą, mimo towarzyszącym jej chwilom zwątpienia i strachu przed tym co przyniesie każdy następny dzień, tej potrzeby ciągłych zmian, ciągłego przemieszczania się, dotykania świata zwalczyć się nie da”.

 

Władysław Grodecki osobiście przygotowuje swoje prezentacje na temat własnych wypraw – zgrywa i skanuje slajdy i zdjęcia oraz filmy, przygotowuje teksty i chętnie bierze udział w spotkaniach. Przy tym wszystkim stara się wciąż być wierny swoim „przykazaniom”:

 

1. Być młodym (bez względu na wiek)

2. Mieć marzenia (inne niż np. o emeryturze)

3. Być odważnym i działać z ogromną determinacją

4. Być uczciwym, koleżeńskim, mieć miłe i przyjazne usposobienie

5. Posiadać jak najwięcej umiejętności (nie tylko językowych)

6. Mieć czas, trochę pieniędzy i wielu przyjaciół na świecie

7. Dbać o sprawy „ducha”, zachować dystans do spraw codziennych

8. Przygotować wyprawę

9. Chcieć żyć – czyli opanować sztukę przetrwania

10. Nosić brodę

 

22 kwietnia tego roku na terenie Parku Lotników Polskich w Krakowie została utworzona Aleja Podróżników gdzie swoje zasłużone miejsce znalazł także Władysław Grodecki.

 

Cena biletu: 10 zł. Sprzedaż biletów: MDK w Andrychowie, ul. Szewska 7,

tel.: 33 875 31 05, 512 442 918, 530 474 008.

Bilety online: www.kultura.andrychow.eu, www.kupbilecik.pl.